Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Kötü siyasetçiler Antalya'yı batırdı!..

Siyasetin ve siyasetçilerin profilinin değişmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. Sevindirici olan bu yönde ciddi bir hareketlilik de gözleniyor. Türkiye ve Antalya siyasetine yeni isimlerin katıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bu isimler arasında Antalya turizmini tanıtmak için yıllardır olağanüstü bir efor harcayan duayen turizmci Hüseyin Bananer öne çıkıyor. Antalya'ya  ilk turist kafilesini getiren kişi olarak bilinen Hüseyin Baraner, kurucuları arasında olduğu Muharrem İnce'nin liderliğindeki Memleket Partisi'nin Antalya İl Başkanlığı görevini üstlendi. Görünen o ki duayen turizmci Hüseyin Baraner siyasete çabuk  ısınıyor.

Antalya'ya iyi siyasetçiler gelmedi

Memleket Partisi Antalya İl Başkanı Hüseyin Baraner, Antalyalı gazetecilerle ilk buluşmayı Atatürk Partı içerisindeki Gaziantep Restoran'da kahvaltıda gerçekleştirdi. Baraner'e partiye  katılan ilk Belediye Başkanı unvanına sahip İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, İl Başkan Yardımcısı Şefika Aygüneş, İl Sekreteri Mutlu Çepni,  Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Öder, Konyaaltı İlçe Başkanı Elçin Güner eşlik ettiler. Baraner, Antalya'yı ve Antalya turizmini ve ekonomisini merkeze oturttuğu konuşmasında çarpıcı açıklamalara yer verdi. Gerçek bir turizm cenneti olması gereken Antalya'nın rant uğruna betona teslim edildiğini vurgulayan Baraner, şunları söyledi : "Gerçeği söylemek gerekirse Antalyalı iyi şehir plancıları geldi ama iyi siyasetçiler gelmedi. Antalya kötü siyasetçiler yüzünden giderek içinde yaşanmaz hale geldi. Eğer Antalya'ya iyi siyasetçiler gelmiş olsaydı, bugün başka bir Antalya'da yaşıyor olacaktık"

Yeşil aydınlanma yerine dev beton kuleler dikildi

Memleket Partisi Antalya İl Başkanı deneyimli turizmci Hüseyin Baraner, 'Memleket, adalet, vicdan ve iş' olarak kodladıkları mavi anlayış olmadan Antalya'da insanca yaşamının olanaksız olduğunun altını bir kez daha çizerek, şunları söyledi : "Batılı ülkeler savunma bütçelerinin neredeyse üç katını Yeşil Aydınlanma ve toprak rehabilitasyonu projelerine harcıyor. Dünyada bu kadar önemli gündemler varken biz halen 40 yıl öncesinin sloganlarını paylaşıyoruz; -ver arsayı yüzde 30’u senin, dikelim sana binayı- anlayışı sürüyor. Antalya’nın yeşili, doğası, hayvanı dahi sahip çıkılmaya muhtaç. Antalya’da 18-19 katlı binalar yapılmaya devam ediliyor, temiz hava sirkülasyonu ve güneş ışığına ulaşmada dahi sorunlar yaşıyoruz"

Aşırı betonlaşmayla birlikte aşırı ucuzluk geldi

Yaklaşık 40 yıldır dünyanın pek çok yerinde Antalya'yı 'cennet' olarak tanıtmanın çabası içinde olduklarını anımsatan Hüseyin Baraner, Antalya'nın rant beklentisi yüzünden orantısız kentleşme ve petro-kimya tesisleriyle kaliteli ve zengin turistin yüzüne bakmadığı bir kente dönüştürüldüğünü öne sürdü. Antalyalı belediye başkanları eleştiren Baraner, "Belediye başkanları konuşuyor, ama hiçbiri dünya kriterlerini yerine getiremiyor. Bütün iyi yetişmiş gençlerin yüzde 75’i yurt dışına gitme hayali kuruyor. Yüzde 64’ü imkan olursa bir daha geri dönmemek istiyor. Türkiye’nin beka sorunu varsa işte budur. Sen en yetişmiş, en dinamik, en sağlıklı insanlarını yabancı ülkelere kaptırıyorsan soruyorum MHP’li milliyetçi arkadaşlara, beka sorunu nerede? Senin için boşaltılıyor”diye konuştu.

Belediye başkanları rant projeleri peşinde !..

Hüseyin Baraner, Antalyalı belediye başkanlarının düğün, cenaze ve müteahhit buluşmaları dışında başka aktivitelerinin olmadığını öne sürdü. Baraner,  Antalya'da belediye başkanlarının kentin geleceği ile ilgili ciddi projelere kafa yormadığını, dahası belediye başkanlarının müteahhitlere rant ağırlıklı projeler götürdüklerini söyledi. Başkanların gençlere yönelik projelere yönelmesi gerektiğini ifade eden Baraner, " Yarınlarımızı emanet edeceğimiz Z kuşağı için Antalya'da  dünyanın en büyük gençlik ve spor kampları yapılabilir. Bu kamplar dünyada 200 ülkede pazarlanabilir. Gençlerin Antalya buluşmaları gerçekleştirilebilir.  Antalya’da böyle çalışmalar yok, yalnızca yatak fabrikalığı yapıyoruzEXPO ölü yatırımdır. Ana konusu çocuk ve çiçekti. Ne çocuğu yaşatabildik ne de çiçeği. Burası dünyanın en büyük çocuk merkezi olabilirdi."

Bir gözü rantta bir gözü seçimde !..

Türkiye genelinde olduğu gibi, Antalya’ya da artık yabancı sermayenin gelmediğini belirten Baraner,  “Kim olduğunu bilmeden para getiren herkesin peşinde koşuyoruz. Antalya’ya dünya fonlarından, Avrupa’dan akan paralar gelmiyor. 20 milyon turistin geldiği şehre kurumsal yabancı sermaye girmiyor" diye konuştu. Pandemi sonrasında siyasetin yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söyleyen Baraner,  “Antalya siyaseti pandemiye yenildi. Kepez sırtlarına müteahhitleri getirip istediğini yap diyen belediye başkanları var. Antalya'da benzin istasyonu değil, botanik bahçesine yatırım yapmamız lazım. Antalya’da siyasetin içerisindeki herkesin bir gözü rant, bir gözü gelecek seçimlerde. Antalya’da olan biten herşeyi biliyor ve görüyoruz. Antalya’daki tuğlaları çekeceğiz”dedi..

 

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

13.07.2021

Okunma Sayısı

918

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler