Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Yazıcı; ‘Makamımı ve Gücümü İyi İnsan Yetiştirmek İçin Kullandım’

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında 35’inci okul ziyaretini İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştirerek, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
Dinle
Yazıcı; ‘Makamımı ve Gücümü İyi İnsan Yetiştirmek İçin Kullandım’

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Kepez Kaymakamı Nusret Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan eşlik etti.

Ziyaret kapsamında öğrencilerle kitap okuyup sonrasında ise yalan, dostluk ve kitap üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, öğrencilerin geleceğe dair hedeflerini dinledi. Hayallerinden öğrencilik yıllarına, günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Vali Yazıcı, gençlerle birlikte olup sohbet etmekten son derece mutlu olduğunu ifade etti.

İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 120 öğrencinin katıldığı etkinlikte Buse adlı bir öğrencinin meslek hayatınızda en çok ne zaman heyecanlandınız sorusuna samimiyetle cevap veren Vali Yazıcı; “Bolu’nun Gerede diye bir ilçesi var. Eğitim öğretimin başladığı hafta ben Gerede’ye kaymakam vekili olarak atanmıştım. İlk görev yerimdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü gelip bütün okullarda ki öğretmenleri toplayıp sene başı toplantısı yapıyoruz, kaymakamlarımızda katılıyor dedi. Ben de bir sürü hazırlık yaptım, Öğretmen Evi’nde toplandık. 100’e yakın öğretmen vardı. Bacaklarımın titrediğini hissettim. Oysa ki daha düne kadar öğrenciydim. İlk defa öğretmenlere talimat vereceğim için çok heyecanlanmıştım.” dedi.

Her Şeyin Merkezinde İnsanoğlu Var

Hayatta yapılan her şeyin iyi ya da kötü insanoğlu için yapıldığına değinen Vali Yazıcı; “Ben insanların her şeyin merkezinde olduğuna inanıyorum. Her şeyin en iyisi de en kötüsü de insanoğlu için yapılıyor. İnsan yararına olan aşılarda, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan atom bombası da insanlar için yapılıyor. Dolayısıyla ben meslek hayatım boyunca iyi insan yetiştirmenin her şeyin önünde olduğunu düşündüm. Makamımı ve gücümü kullanarak iyi insan yetiştirmek noktasında ne yapabilirimi aradım ve hayat buldurmaya çalışıyorum. Ne kadar başarılı olduğumu ben ayrıldıktan sonra arkadaki kişiler değerlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Birine Yalan Söylediğimizde Ona Bize Yalan Söyleme Hakkı Veriyoruz

Öğrencilerle karşılıklı soru-cevap şeklinde devam eden etkinlikte onları en çok neyin rahatsız ettiğini soran Vali Yazıcı; “Ben görev yaptığım her ilde okullara gidip bir anket yapıyorum. 300’den fazla okulda bu anketi yapmışımdır. Ortaokul ve liselerde bu ankette genellikle ilk sırada en çok rahatsız olunan konu olarak yaklaşık %80 oranında yalan söylenmesi, dedikodu, iftira ve verilen sözün tutulmaması gibi konuları dile getiriyorlar. Gençler ve çocuklar bunlardan rahatsız oluyorlar. Şimdi şunu merak ediyor ve sizlerle tartışmak istiyorum. İnsanlar garip şekilde yalan söylüyor. Herkes yalan söylüyor. Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Burada bir çelişki var bunun izahı nedir. Sana yalan söylendiğinde neden rahatsız oluyorsun. Kendimize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız diye düşünüyorum. Dolayısıyla ben yalanı sokmuyorum. Siz yaparsanız karşı tarafa da yapma hakkı veriyorsunuz. Maalesef o da bunu istediği zaman istediği yerde kullanabiliyor.” diye konuştu.

Dostlarınızdan Biri Kitap Olsun

Öğrencilere dostla arkadaş arasındaki farkı soran Vali Yazıcı; “Sohbet boyunca sizlere hiç nasihat cümlesi kurmadım, kurmamaya da özen gösterdim. Ama bir nasihat hakkımı da şimdi kullanmak istiyorum. Sizlere tek nasihatim dostlarınızdan biri kitap olsun. Benim en iyi dostum kitap. Bugüne kadar bana hiç yalan söylemedi, en kötü zamanımda hep yanımda oldu. Problemimi çözemedi belki ama beni yalnız da bırakmadı. Bu yüzden sizlerin de dostlarınızdan biri mutlaka kitap olsun. Kendi bildiğini söyler. Sizi başka dünyalara götürür. Zor zamanınızda da sizi rahatlatıp alıp başka yerlere götürür. Bunu düzenli kitap okuyan birisi olarak söylüyorum. Lütfen ama lütfen yakın dostlarınızdan biri kitap olsun.” dedi.

Ailelerinize Benden Selam Söyleyin

Vali Yazıcı gençlerin ailelerine selam söyleyerek; “Bugün konuştuğumuz konuları ailelerinize anlatın ve ben Vali amcaya söz verdim bundan sonra en iyi dostlarımdan biri kitap olacak deyin. Burada güzel bir gençlik görüyorum. Bizlere güven veriyorsunuz. Bunu gözlerinizden okuyorum. Gelecekte söz sahibi olacak değişik meslekleri icra edecek memleketine faydalı olacak gençler görüyorum. Yaşamınızda karşınıza çıkan her zorluğu sizin mutluluk aracınız olduğunu düşünün onu aştığınız da mutluluk sizi bekliyor olacak. Zorluklar bizlerin mutluluk vesilesidir bunu sakın unutmayın.  Her şey gönlünüzce olsun.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı etkinliğinin ardından pandeminin başından beri maske üretimi yapılan ve özel çocuklar tarafından uygulamalı eğitim alınan atölyeyi ziyaret etti. Sonrasın da ise yenilenen kütüphanenin açılışını gerçekleştirerek, emeği geçen kız öğrencilere kitap hediye etti. Vali Yazıcı, kütüphane açılışının ardından İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.