Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Gazeteci Güngör Türkeli Vefat etti.

Dinle
Gazeteci Güngör Türkeli Vefat etti.
Antalya’da bir dönem Cumhuriyet, Hergün ve Güneş gazetelerinin temsilciliklerini yapan gazeteci-yazar Güngör Türkeli 84 yaşında hayatını kaybetti. Türkeli’nin cenazesi uzun süredir yaşadığı Anamur’dan bir süre önce Antalya’ya oğlu Ralat Türkeli’nin evine gelen Güngör Türkeli, hayatını kaybetti.

Gazeteci Güngör Türkeli Vefat etti.
Türkeli’nin emekli asker olması nedeniyle yarın Antalya’da askeri törenle toprağa verileceği bildirildi. Türkeli ikindi namazında Uncalı Mezarlığında klınacak namazdan sonra Lara Tekelioğlu mezarlığında toprağa verilecek.

GÜNGÖR TÜRKELİ KİMDİR?

1936 yılında Anamur’da  doğdu. İlköğrenimini Anamur Merkez İlkokulunda yaptı. Ortaokulu Antalya Lisesi orta kısmı ve Anamur Ortaokulu’nda, lise öğrenimini Antalya Lisesi’nde tamamladı. İzmir Hava Harp Okulu’nu hava teğmeni olarak (1959) olarak bitirdi. Kurmay Yarbay Talat Turhan ve arkadaşlarınca oluşturulan “Genç Kemalistler Ordusu”na katıldı ve Nisan 1963 ayında tutuklandı. Üç yıl süreyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde yargılandıktan sonra 1966 yılında M. Talat Turhan ve beş arkadaşıyla birlikte emekliye sevk edildi.

Kısa bir süre Antalya’da yaşadı. 1967 yılında mem­leketi Anamur’da ilk matbaayı açtı ve ilk gazete olan Anamur’u yayımladı. 1971-72’de iki kez tutuklandı, Adana Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı ve aklandı. 1973’te Antalya’ya döndü ve eşi ile birlikte Arkadaş Kitabevi’ni açtı. 1974 yılında Antalya Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 1976 yılında bu görevinden istifa ederek yeniden gazeteciliğe başladı. Türk Haberler Ajansı’nın temsilciliği yaptı. 1978 yılında, Antalya Kültür Müdürlüğü görevine atandı. 1979 Kasım seçimlerinden sonra Adalet Partisi iktidara gelince Ankara’da, Kültür Bakanlığı’nda görevlendirildi. 1981 yılında bu görevden de istifa edip yeniden gazeteciliğe başladı. Cumhuriyet, Hergün ve Güneş gazetesinin Antalya temsilciliklerini yaptı. 1991 yılında fiili gazeteciliği bıraktı. 1996 yılında yeniden döndüğü Kültür Bakanlığı’ndan emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra hayatını Anamur’da sürdürdü.

Başta Varlık, Yön, Kırk Merdiven, Öykü Dergisi gibi dergilerde öykü, düzyazı ve röportajları yayımlandı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Konseyi, Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği üyesidir. Anılarını 2004’te Harbiye’den Babıâli’ye: Bir İhtilalcinin Anıları adıyla kitaplaştırdı.

HABER Yorumları