Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Eğitim Bir Sen’den darp olayına kınama

- Miran: “Eğitimciler şiddetin kurbanı olmasın”
Dinle
Eğitim Bir Sen’den darp olayına kınama

Manavgat’ta bir okul müdürü, öğrenci ağabeyi tarafından darp edildi. Olaya tepki gösteren Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, şiddete karşı caydırıcı tedbirler alınmasını istedi.

Başına kesici aletle vurdu

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet uygulanmaya devam ediyor. Manavgat ilçesinde yaşanan son olayda Hacı Şayeste Mustafa Güneş Ortaokulu Müdürü Mehmet Bayram, bir kız öğrencinin ağabeyi tarafından darp edildi. Yaşanan olayın ardından Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, sendika üyeleri ile birlikte okul önünde basın açıklaması yaptı. Okul Müdürü Mehmet Bayram’ın okul çıkışında izdiham olmasın, yağmurlu havada öğrenciler ıslanmasın düşüncesi ile uyardığı öğrencilerden birinin ‘sen kimsinki bana bağırıyorsun’ deyip ağabeyi ile okula geri döndüğünü belirten Miran, Okul Müdürüne küfürler edip kafasına kesici aletle vurup yaralayan saldırgan ağabeyin gözaltına alındığını söyledi. Saldırgan ise karakol ifadesinde müdürün kız kardeşini darp ettiğini, müdürün kendisine de saldırdığı için nefsi müdafaa yaptığını belirtti.

Öğretmenler müdürü kurtardı

Miran yaşanan olayla ilgili şunları söyledi: “Manavgat Hacı Şayeste Mustafa Güneş Ortaokulu Müdürü Mehmet Bayram, okul çıkışında izdiham olmasın, yağmurlu havada öğrenciler ıslanmasın diye uyardığı öğrencilerden biri dışarıdan abisini çağırarak okul müdürüne saldırıyor, kaşı açılan müdürünü yumruklamaya devam ediyor. Öğretmenlerin araya girmesiyle okul müdürü saldırgandan kurtuluyor. Daha sonra jandarmaya haber verilmesi üzerine saldırgan gözaltına alıyor, okul müdürü ise Side’de bulunan bir hastanenin acil servisine götürülerek kaşına dikiş atılıyor. Saldırgan da tanıklarla beraber Side Jandarma Komutanlığı’na ifadesi alınmak üzere götürülüyor”

Sendika olarak her platformda eğitim çalışanına yönelik şiddete temas ettiklerini belirten Miran, eğitimcilerin bir daha şiddetin kurbanı olmaması için caydırıcı hükümler içeren yasal bir düzenleme derhal yapılması gerektiğini söyledi. Yaşanan şiddet ve darp olayının gereken önlemler alınmadığı, caydırıcı yasal düzenlemeler yapılmadığı için yaşanan sayısız saldırıdan bir tanesi olduğunu belirten Miran, yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü, sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı bir dönemi uzun süredir yaşadıklarını vurguladı.

Miran sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran eğitimcilere reva görülen muamele düşündürücü olduğu kadar vahimdir. Okul müdürümüzünuyarısına tahammül edemeyen öğrencinin abisini çağırması üzerine yaşanan bu darp hadisesi bizleri derinden üzmüş ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmıştır.

Eğitim, şiddeti ortadan kaldıracak bir enstrüman olarak tavsif edilirken, şiddetin eğitimi tehdit ve tahdit eder boyuta ulaşması, bunun geleceğimizi tehlikeye sokacak boyuta doğru tırmanıyor olması, eğitim çalışanlarına yönelik şiddete karşı ivedi, acil ve köklü bir çözüm getirmeyi zaruri kılmaktadır

Her geçen gün yönünü biraz daha kaybeden; saygı, sevgi, hoşgörü ve sabır gibi değerlerimizi örseleyen şiddetin toplumun hayatından topyekûn çıkması, eğitim çalışanlarının bir daha şiddetin kurbanı olmaması için caydırıcı hükümler içeren bir yasal düzenleme derhal çıkarılmalıdır. Okul müdürümüze yapılan saldırıyı kınıyor, sorumluların adalet önüne çıkarılarak hak ettikleri cezayı almalarını istiyor ve bekliyoruz. Ciddi bir sorun olan ve bir önce çözüm bulunması gereken şiddet olaylarının ortadan kaldırılması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyor; şiddeti önleyecek yasal bir düzenlemenin daha fazla zaman yitirilmeden yapılmasını talep ediyoruz”

 

HABER Yorumları