Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
ERDOĞAN KAHYA
ANTALYANIN KAHYASI
mail_outline : erdogan.kahya@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

18.10.2020

Okunma Sayısı

4716

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Şuna ‘’yapabileceğimiz bir şey yok’’ deseniz

Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’le ilgili her gün yeni bir tevatur ortaya atılıyor.

Kimi; hafta başında göreve başlatıyor, kimi ‘’öldü’’ diye paylaşım yapıyor, ama önemlisi siyasetten ve Böcek’den bir şeyler bekleyenler sosyal medyayı kendileri için kullanıp, bazen gazeteciliğe, bazen doktorluğa soyunarak yalakalıkta zirve yapıyorlar.

Bu furyaya son olarak  Başkan Böcek’in sadece İstanbul basınından sorumlu, daha doğrusu yerel basını tanımayan Basın Danışmanı hanımefendi de katıldı; Muhittin Böcek’in uyandırıldığı ve makineden çıkarıldığı yalanını sosyal medyada paylaştı, AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yöneticilerinden gelen yalanlama sonunda istifa edip, çareyi şehri terk etmekte buldu.

Biraz gerçekleri görelim mi?

Şimdi, 17 Ağustos tarihinde Covit-19 testi pozitif çıkan ve bu durumu sosyal medyada paylaşan Muhittin Böcek, Antalya’nın en ünlü hastanesi Memorial’de tedavi altına alındı. Kısa sürede yoğun bakımlık olan Böcek’in fazla belirti göstermeyen kronik astım hastalığının tetiklemesi ile akciğerinde önemli hasar oluştu. Ardından sun’i Akciğer makinesi ECMO’ya bağlandı, akciğerin kendini yenilemesi, ya da bağışıklık sisteminin bu sorunu gidermesi beklendi.

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’ya davetine, Tıp Fakültesi hastanesine nakli konularına maalesef olumsuz cevaplar verildiği de öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Böcek’i ziyarete gelmesinin ardından bazı gerçekler su yüzüne çıktı; Çavuşoğlu’nun bizzat Rektör Özlenen Özkan’a verdiği talimat doğrultusunda Tıp Fakültesi’nden iki profesör Memorial Hastanesine nöbet tutmaya başladı, bu işin böyle yürümeyeceği anlaşılıp, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da isteği üzerine 24 Eylül'de gece yarısı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne nakledildi.   

Burada yapılan ilk müdahale sonucunda Böcek yine makineye bağlı olarak yaşamını sürdürmeye başladı, ancak kanında mantar bulgularına rastlandı, bunun da hastane mikrobundan olabileceği öne sürüldü. Sevkten kısa süre önce entübe işlemi bitirilen Başkan Böcek'e, solunum kaslarındaki rahatsızlık nedeniyle daha iyi nefes alabilmesi için trakeostomi (Boğazından delik açılması) uygulandı

Şimdi gelelim bu açıklama faslına;

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ziyareti sırasında sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için Belediye Basın Bürosuna Başkan Böcek’in durumu ile ilgili basına her gün saat 12.00’de açıklama yapmalarını istedi.

Ardından Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’da benzer bir talimatla Başkan Böcek’in durumunun bizzat uzmanlar tarafından kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Belediye kısa bir süre sonra vazgeçti, ama Başhekimlik satırına bile dokunmadan aynı açıklamayı günlerdir yapıyor. Kelimeler aynı olunca ezberledik ama bakın ne diyor açıklama;

 

KAMUOYUNA DUYURU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Muhittin Böcek’in yoğun bakımdaki takip ve tedavisi devam etmektedir. Verilen mekanik destekler aşamalı olarak azaltılmaya çalışılmaktadır. Son 24 saat içerisinde bulguları stabil olup olumlu gelişmeler olmakla birlikte durumu kritikliğini korumaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği

Sonuç olarak, bir gerçek var ki; kimsenin istememesine rağmen Başkanımızın durumu ciddiyetini koruyor. !7 Ağustos’tan bugüne 62 gün geçti. Suçlu, ya da suçlular aramıyoruz. Şüphesiz herkes görevini bilgisi ölçüsünde yapmıştır. Alınan bazı kararlarda yanlışlıklar olabilir, ama bir gerçek var ki Başkanımızın durumu iyi değil. Şuur kaybı nedeniyle uyandırılamıyor, akciğerler görevini yapamıyor, bizler gibi doktorlar da entübe durumundan çıkmasını, kendiliğinden iyileşmesini bekliyorlar. Yani ‘’Bizim yapabileceğimiz her şeyi yaptık, başka bir şey yok’’ diyorlar, ama seslendiremiyorlar…

Diliyorum ve dua ediyorum, Muhittin Böcek inşallah bir sürpriz yapar ve uyanır, iki ay aradan sonra İkinci Hayatını yaşamaya başlar…

MAKALE Yorumları