Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Özür Dilemek Erdem midir? -1-

Korku kültüründe tabi kılan, denetleyen baskı altında yetişenler için otoriter olana hayranlık duyulur.

Korku kültüründe güçsüz olana çok da sempati duyulmaz. Şiddet eğilimli olanların hedefinde güçsüz olanlar vardır. Onlar şiddet uyguladıkça tatmin olur, haz alır ve şiddet bağımlısı olurlar. Şiddetin bir “ilişki düzenleyici” olduğu bir ortamda insani değerlerin, nezaketin, hoşgörünün, özür dilemenin, teşekkür etmenin, “harikasın”, “bu benim hatam” demenin gülümsemenin mahkum edildiğini gözlemleriz.

 Otoriter olan için özür dilemek, acizliğin ve zayıflığın göstergesidir.

O hiç yanılmaz hata yapmaz, özür dilemez, “harikasın” demez, işine gelmediği zaman ört bas eder, manipüle eder, yalan sözler. 

Otoriter ortamda yetişenler için özür dilemenin nazik olmanın, incelikle davranmanın bir değeri yoktur. Hayran olduğu, otoriter olan nasıl davranıyorsa tabi olan içinde rol modeldir.

Gelişim Odaklı Değerler Kültüründe Yetişenler, Özgür Akılları ve Vicdanları Sayesinde Sınır ve Sorumluluk Bilinci Gelişir.

Saygı, sevgi, hoşgörü ve nezaket yanında adil olmak, liyakatli olmak, çalışmak, üretmek ve dürüst olmak önemsenir

Değerler kültüründe özür dilemek, teşekkür etmek ve takdir etmek güçsüzün yanında olmak, yardımcı olmak dayanışmak ve yardımlaşmak öne çıkar.

Değerler kültüründe özür dilemek, bir erdemdir.

Değerler Kültürünün Yüceltildiği Japonya ve Özür Dilemek!

Özür dilemek Japon kültüründe bir erdem olarak kabul edilir Bu nedenle “hangi durumlar karşısında hangi tür özür dilenir?”  gibi 20 farklı kelime ile özür dileme şekli vardır.

 Özür dilemek Japon insanının nazik ve alçak gönüllü karakterini ortaya koyar. Toplumda hangi mevkide olursa olsunlar her şey hoşgörü, nazik olma ve saygı çerçevesinde gelişiyor. 

Aynı zamanda yapılan bir hatadan dolayı yapılan bir başka özür dileme metodu ise kadın erkek ayırt etmeksizin saçları tıraş etmektir.

İnsancıl olmanın yüceltildiği ortamda özür dilemek en büyük erdemdir.

İletişimde bulunduğunuz insanın hangi kültürde yetişmiş olduğunu bilmek, onunla iletişimimizde uyum sağlama adına sözlerimizin nasıl olabileceğine yön verecektir.

Devam edecek

MAKALE Yorumları

HAKKI GÜLEÇ
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
mail_outline : hgulec58@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

25.08.2021

Okunma Sayısı

1190

Makaleyi Paylaş