Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
Muratpaşa Cumhuriyet Bayramı 1
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

16.10.2020

Okunma Sayısı

3126

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Kırık Cam Teorisi!..  

"Her zaman olduğu gibi mahalleyi dolaşıyorum, bir de ne göreyim metruk olmaya aday bir evin sokak kapısının camı kırılmış. Kırık Cam Teorisi de işte tam burada başlıyor"  Antalya'nın en eski yerleşim birimlerinden Balbey Mahallesi'nin Muhtarı Abdullah Uyaroğlu'na ait bu ifadeler. Muhtar Uyaroğlu, sosyal medya paylaşımında şunları söylüyor : "Önce bir bir bütün camlar kırılıyor, sonra kapı kırılıyor, bağımlı, bağımsız kişiler eve giriyor, bir müddet sonra da o ev bir şekilde yanıp kül oluyor"

Balbey ve Kaleiçi'nin tarihi evleri betona yenik düşüyor 

Tıpkı Antalya'nın çekirdek kenti tarihi Kaleiçi gibi Balbey'de de yıllardır aynı senaryo uygulanıyor. Koruma altında olan tarihe tanıklık etmiş binalar önce sahipsiz bırakılıyor, ardından Muhtar Uyaroğlu'nun işaret ettiği gibi camı, çerçevesi, kapısı kırılıp, kullanılmaz duruma getiriliyor, nasıl başladığı bilinmeyen, bilinemeyen bir yangın çıkıyor, kül oluyor. Daha sonraki süreçte o tarihi yapının yerine ya ticari bir işletme, ya da saray yavrusu bir bina dikiliyor. Antalya'nın tarihi, belleği olan yapılar Balbey ve Kaleiçi'nde bir bir yok olup gidiyor, yerlerini hükümetin çok sevdiği beton yapılar alıyor. 

Evinizi birileri işgal ederse ağlamayın.. 

Doğup büyüdüğü mahallesini korumak için olağanüstü bir çaba gösteren Balbey Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, bölgedeki evleri bulunan vatandaşlaı uyararak, şunları söylüyor : "Sahipleri ya da kanuni mirasçıları evlerine sahip çıkacaklar. Penceresi mi kırıldı cam takktıracaklar. Kapısı mı kırıldı tamir ettirecekler ya da içeriye girişi engellecek şekilde kapatacaklar. Sonra evleri işgal edilirse de ağlamayacaklar. Baba mülküne, ata mülküne sahip çıkacaklar" 

Bir sokak bir camın kırılmasıyla suç bölgesine dönüşebilir 

Bazı olumsuzlukları tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, gözlemlerine dayanarak, şu uyarılarda bulunuyor : "Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyor. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyor. Ardından daha büyük suçlar geliyor; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyor. Balbey asla böyle bir mahalle olmayacaktır. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Balbey'de hem tarihi koruyacağız, hem de modern bir Balbey'i hep birlikte inşa edeceğiz" 

'Balbey'de gizli kapaklı çalışma yapmayacağız'

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerel seçimden sonra Balbey sakinleriyle düzenlediği toplantıda, AKP'li Menderes Türel dönemine göndermede bulunarak, "Balbey'de gizli kapaklı bir çalışma yapmayacağız. Haksızlığa uğrayan vatandaşlarımızın dertlerine derman olacağız. Balbey'i çözeceğimizden hiç bir kuşkunuz olmasın" demişti. Sağlığına kısa sürede kavuyşup, görevine dönmesini beklediğimiz Başkan Böcek, AKP'li Türel döneminde yapılan planlama ve acele kamulaştırma kararını bu sözlerle eleştirmişti. 

Acele kamulaştırma kararı büyük gürültü kopardı 

AKP'li eski Başkan Menderes Türel döneminde Balbey için yapılan 'Kentsel Yenileme Projesi'  bölge halkını mutlu etmemiş, mağduriyetler ortaya çıkardığı için itirazlar gelmiş, Balbeyliler, haklarını savunmak için 'Bal-Der' adıyla bir de dernek kurmuşlardı. Balbey planlaması ile ilgili tartışmalar sürerken, yerel seçimlere sayılı gün kala 2019 yılının Şubat ayında 712 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla Balbey Mahallesi için 'Acele Kamulaştırma' kararı verildi. 

Balbey halkı umudunu yitirmedi 

Yerel seçimler öncesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, kamulaştırma kararının 10 metrekareden küçük hak sahiplerinin projenin uygulanabilmesini olanaksız kıldığı iddia edilerek, -Cumhurbaşkanlığından alınan kamulaştırma kararı bu tür çözümsüzlükleri ortadan kaldırırken, projeyi sabırsızlıkla bekleyen onlarca hak sahiplerinin haklarının korumasını sağlayacaktır- denilse de Balbey halkı ikna olmadı. 'Kırık Cam Teorisi'ne yenik düşmemeye çalışan Balbey Mahallesi sakinleri, yenilenme umudunu yitirmiş değil. Gözler Büyükşehir Belediyesi'nin Balbey'de sorunların çözümlenmesi yönünde atacağı somut adımlarda. 

 

MAKALE Yorumları