Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Antalya'nın yiğit kadınları !..

Yaşam kaynaklarının tam ortasına, ata yadigarı, yıllardır ekip biçtikleri, kadınlarını doyurdukları verimli tarım arazilerinde kömür ocağı açılmasına karşı çıkan Korkuteli'ne bağlı Dereköy Yaylası Kadınları, eylemlerine kamuoyunu desteğini artırmak için farklı bir yöntem uyguladılar. Korkuteli pazarında eylem yaparak, halka kömür ocağına neden karşı olduklarını anlattılar.   Dereköylü kadınlar, “Su olmadan tarım olmaz, tarım olmadan geçim olmaz” diyen Antalya'nın yiğit kadınları,  "Kömür madeni, hem topraklarımızı elimizden alacak, hem de suyumuzu kurutacak, biz buna asla izin vermeyeceğiz” diye haykırdılar.

Kadınlar bir araya gelince kimse durduramaz

Korkuteli'nin Dereköy Yaylası'nda kömür madeni çıkarılması girişimine karşı bölge halkı ve çevreciler tarafından başlatdılan protesto eylemlerine sosyal medya aracılığıyla Antalya ve yurt dışından da destek veriliyor. Yaşamı savunma mücadelesinde her zaman ve her koşulda ön saflarda olmaya özen gösterdikleri belirten Dereköylü kadınlar, kömür madenine karşı direnişlerini bıkmadan, korkmadahn, yorulmadan, yılmadan sonuç alana kadar sürdüreceklerini belirterek,“Kadınlar bir araya gelince bizi kimse durduramaz” mesajı verdiler. Verimli topraklara sahip yaylalarında kömür madeni çıkarılmasına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘ÇED kararı gerekli değildir’ değerlendirmesi tepkileri iyice artırmış ve ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açılmıştı.

Kömür madeninın yaylamızı karartmasına izin vermeyeceğiz

Kömür madeni ve ÇED gerekli değildir değerlendirmesinin iptali için dava açan Dereköylü kadınlar, Antalyalılar tarafından bilinen ve gelinen Korkuteli Çarşamba Pazarı'nın girişindeki çarpıcı eylemlerinde  kömür ocağını istemediklerini bir kez daha haykırarak, kamuoyundan destek istedikleri belirttiler.. Kömür madeni açılması planlanan yörede üretilen kayısı ve kirazları pazarda satan kadınlar, tarımla geçimlerini sağladıklarını ifade ederek, " Kömür madeni ile hayatımızın karartılmasına izin vermeyeceğiz. Cennet Dereköy Yaylası'nın kömürle cehenneme dönmesine izin vermeyeceğiz" dediller.

Yaşam kaynaklarının tam  ortasına saplanan hançer

Dereköy Yaylası'nda kömür madeni işletilmesi olayını Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin(TBMM)kürsüsüne taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı, Antalya Valiliği ile Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 'ÇED gerekli değildir' kararını 'skandal' olarak yorumladı. ÇED gerekli değildir kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Arı, “Dereköy halkı bu projeye en başından beri karşı, yaşam kaynaklarının tam ortasına adeta hançer gibi saplanmış bir kömür madeni ocağı istemiyorlar" dedi. CHP'li Arı, "Tarım topraklarını koruması gereken “Toprak Koruma Kurulu” 340 dönümü “Sulu Mutlak Tarım Arazisi” 55 dönümü “Dikili Tarım Alanı” olarak ifade ettikleri bu alana kömür madeni ocağı açılmasını evet demişlerdi"şeklinde konuştu.

Sermayeyi ve çevre katilamını tercih ettiler

Korkuteli Dereköy'de kömür ocağı açılması kararının 'tam bir çevre cinayeti' ne yol açacağını iddia eden Arı, şunları söyledi : "Bu kararın alınmasını sağlayan güç nereden gelmektedir? Bu kararın alınmasını sağlayan iktidar gücü müdür? Tarım toprakları için, su kaynakları için, hayvancılık için, tarihi alanlar için bu kadar tehlike taşıyan bir projede, bu kararı kimler aldırmıştır? Bu sürecin sorumlusu AKP iktidarıdır. Halkı, çiftçiyi, üreticiyi, tarım topraklarını, su kaynaklarını değil sermayeyi ve çevre katliamını tercih etmişlerdir.”

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

04.07.2021

Okunma Sayısı

960

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler